Algemene luchtdruk:
We zien ook vandaag net als gisteren, nog altijd drie gebieden met verschillende gebieden van luchtdruk op de weerkaarten. Er ligt hogedruk boven het uiterste zuidoosten en zuiden van Europa. Vandaag met centrum boven Griekenland en Italië. Vervolgens zien we een gordel van lagedrukgebieden die zich uitstrekt van het zeegebied ten westen van de Britse Eilanden tot over het noorden van Scandinavië. Blikvangers daarin zijn een laag boven Finland en één ten westen van de Golf van Biskaye. Tenslotte ligt er intussen ook een hogedrukgebied in de regio Groenland – IJsland.
Dat laatste speelt een cruciale rol in het weerbeeld voor de komende dagen en wordt snel sterker. De gordel van lagedrukgebieden wordt door het uitbreiden van dat hoog immers zuidwaarts geduwd. In die zone liggen ook een hele reeks fronten en die vormen de overgang tussen de nog altijd zeer zachte lucht waar wij ons nog steeds in bevinden en veel koelere lucht die van het noorden uitstroomt.
De komende dagen bewegen die fronten langzaam over onze regio naar het zuiden en hiermee komt ook die koelere luchtsoort in beweging. Ergens in de loop van zaterdagnacht, richting zondag overdag trekt die koude lucht bij ons binnen met een naar noordoost draaiende wind. Hierdoor koelt het fors af. Intussen breidt dat noordelijke hoog zich uit richting de Britse Eilanden en komt er dan in de eerste helft van volgende week een diepe noordelijke stroming op gang. Een portie nog koudere lucht bereikt ons dan in de loop van dinsdag / woensdag in het kielzog van een volgend laag dat vanaf het noorden afzakt. Dat leidt zeker later in de week tot een aantal koudere dagen, maar niets abnormaals voor de tijd van het jaar. Links en rechts lees ik alweer allerlei doemscenario’s daarover, maar dat is niet aan de orde. Het wordt kouder en er is later in de week kans op een eventueel eens wat winters getinte bui bij ons, maar meer is dat niet. Mogelijk komt er in een koudere nacht eens wat nachtvorst voor, maar ook dat is normaal.
Je ziet hieronder de pluim en merk op: nog steeds in de lijn van de vorige dagen, blijft de aankomst van de echt koude lucht steeds weer iets naar achteren schuiven. Nu zie je dat eigenlijk pas naar woensdag toe die maxima flink onder de 10 graden blijven zitten. Zeker maandag, maar ook dinsdag, zijn weer iets opgewarmd. Van nachtvorsten is in deze pluim amper of eigenlijk geen sprake meer en je ziet ook nog altijd tegen eind volgende week en daarachter alles weer snel zachter worden. Het koudere intermezzo lijkt dus echt maar van heel korte duur te worden en er wordt ook steeds verder aan geknabbeld al zitten er wel degelijk een paar koudere dagen in de pijplijn:

Merk op: zoals lange tijd door velen van jullie gevraagd nam ik intussen de tijd om die pluim eens nader uit te leggen in een aparte video. Deze kun je helemaal onderaan dit weerbericht terugvinden. Neem er je tijd voor die op het gemak en eens rustig te bekijken want het is een wat langere bijdrage geworden dan gewoonlijk omdat er over zo een pluim wel veel te vertellen is!


Vandaag:
Ook vandaag liggen er de hele dag storingen dichterbij. Het is opnieuw zwaar bewolkt tot betrokken met kans op wat regen of verspreide buien van tijd tot tijd. Heel veel neerslag lijkt dat allemaal niet echt op te leveren al kan er zeker hier en daar wel eens wat vallen. Het blijft wel nog zacht met nog altijd een graad of 14 als maxima. De wind wordt wat meer zuidoost en waait zwak tot matig.
In de avond en nacht neemt de kans op regen of buien toe. Vooral aan zee. Dieper landinwaarts blijft het grotendeels droog. Ook dan lijkt dat echter allemaal niet veel te worden met nog altijd erg zachte minima die ergens in de buurt van een tiental graden blijven zitten of zelfs hoger.
Hieronder vind je zoals gewoonlijk het video-weerbericht. Gewoon klikken op de link en kijken. Ook onderaan dit weerbericht vind je nog een leuk weerfilmpje. Daar kan je ook doorklikken naar mijn youtube-kanaal waar je nog veel meer leuke weer- en natuurfilmpjes terugvindt. Mag ik ook een oproep doen om zoveel mogelijk bij je vrienden en kennissen het bestaan van dit (gesproken) weerbericht te verspreiden? Ik weet dat veel mensen hier vragende partij voor zijn, maar het bestaan van deze site en het videoweerbericht niet kennen, vandaar mijn warme oproep! Zeg het door!
Indien je dat wenst, kan je ook elke dag een melding op Whatsapp krijgen van zodra het nieuwe weerbericht online staat. Ook bij ernstige dreigingen of calamiteiten of bij leuke weetjes worden hier in de loop van de dag updates gegeven. Scan of tik daarvoor op onderstaande code en vervoeg deze groep:

Morgen:
Morgen, zaterdag is dan de overgangsdag naar koelere temperaturen. Of dat al direct zaterdag zo zal zijn, betwijfel ik. Het zal er van afhangen hoe snel dat front dat de overgang naar koelere lucht markeert, zal doortrekken en dat zou best wel eens pas in de loop van de nacht naar zondag of zelfs pas zondag overdag kunnen zijn. Zie ook de inleidende bespreking hiervoor. Je ziet wel de wind meer naar een oostelijke hoek draaien en daarmee zou dan later op de dag toch geleidelijk die koelere luchtsoort beginnen binnen lopen.
In de avond en nacht wordt de wind noordoost en koelt het geleidelijk aan af al houden we toch nog tot de ochtend een 7-8 graden vast.
Overmorgen:
Zondag zitten we in koudere lucht. Het klaart weer wat op, maar gaandeweg de dag verschijnen er mogelijk al een paar verspreide buien. Het is veel koeler met maxima rond 8 tot 10 graden en een naar noord gedraaide wind. Die spant ook wat aan.
In de avond en nacht wordt de kans op buien die vanaf de Noordzee binnenlopen groter. Zeker in de noordwestelijke delen van de regio. Het is koeler met minima die tegen de ochtend kunnen wegzakken naar 3 tot 5 graden.
Later:
Maandag zitten we in een koelere noordelijke stroming. Toch halen we nog wel 10-11 graden. Zeker aan zee. Landinwaarts iets minder. Er vallen buien en mogelijk kan daar al eens wat hagel of stofhagel tussen zitten, maar meestal zijn het gewone regenbuien.
Dinsdag / woensdag trekt een lagedrukgebied door onze regio met regen en buien. Daarbij komt nog wat koudere lucht binnen en is een licht winterse bui mogelijk, maar niets abnormaals voor de tijd van het jaar. Het is kouder met maxima rond 6 tot 8 graden en in de nachten zitten we ergens rond een 2 tot 5 graden dan. Wat grondvorst is mogelijk als het opklaart en rustiger zou worden, maar dat is waarschijnlijk niet direct aan de orde.
Samenvatting:
Ook vandaag is het grijs en bewolkt, maar op een enkel licht buitje of een drupje regen niet te na gesproken, houden we het veelal en op de meeste plekken weer lange tijd of zelfs grotendeels droog. De meeste kans op wat regen zien we langs de (Oost)kust, in Zeeland en in het noorden van onze regio. Het is nog altijd erg zacht met maxima rond 14 graden en een zwakke tot matige zuidoostelijke wind.
Vanavond en vannacht is het ook weer zwaar bewolkt met kans op een lokaal drupje of ergens eens een lichte bui. Minima rond 10 graden met een nog altijd zwakke zuidoostelijke wind.
Geert, vrijdag 14 november, 06.25 uur
Ps: Voor nieuwe (en ook terugkerende) bezoekers: ga zeker ook eens kijken op de pagina van mijn weerboek: https://geertnaessens.be/weerzeggerij/
De weerpluim: lang beloofd en uiteindelijk is ie er: de video die zo’n pluim uitlegt: hoe werkt zo’n weerpluim? Wat kan je daarop allemaal van informatie vinden en hoe moet je die info lezen en interpreteren?
Belangrijk vraagje: als je zin hebt, wil je dit filmpje/deze pagina ook zélf delen op jouw sociale media? Zo wordt de groep van mensen die we bereiken steeds groter 🙂 Je kan dit gemakkelijk doen door onderaan deze pagina in de blauwe balk te klikken op het icoontje van je keuze en zo kan je alles delen op je eigen sociale media en wordt onze groep lezers en volgers steeds groter. Alvast dankjewel bij voorbaat!







